Ballas:- este o mafie  situată în Las Venturas și se ocupă cu waruri, traficul de arme și de droguri.
Regulamentul general al mafiilor: http://forum.bugged....gulament-mafii/
Orice membru care face parte din Ballas este obligat să dețina urmatoarele joburi:
- Arms dealer - membrii arms dealer.
- Drugs dealer - membrii drugs dealer.
- Detective - membrii asasini.

Comenzi utile Ballas.
/f sau /g - chat-ul familiei, rank 1+.
/gdeposit materials/drugs/money [cantitate] - depozitare bani / droguri / materiale in depozitul familiei, rank 1+.
/gwithdraw money/drugs/materials - comanda folosita doar de Lider pentru a scoate bani & materiale.
/tie - pentru a lega pe cineva, rank 3+.
/untie - pentru a dezlega pe cineva, rank 3+.
/heal - pentru a primi 100% HP, comanda disponibila in hq, rank 1+.
/order - pentru a cumpara arme, comanda disponibila in hq, rank 1+.
/getdrugs - pentru a cumpara droguri, comanda disponibila in hq, rank 1+.
/order 1 - Deagle
/order 2 - ShotGun
/order 3 - M4
/order 4 - Ak47
/order 5 - Mp5
/order 6 - Rifle - Rank 4+.
/order 7 - Katana (doar cu acordul liderului)
/turfs - arata teritoriile, rank 1+.
/togf - iti inchizi chat-ul /f, rank 1+.
/attack- rank4 +
Organizarea factiunii:

- Liderul împreună cu Co-Liderul au ultimul cuvânt în luarea oricarei decizii.
- La răspunderea Aplicațiilor, Reclamațiilor, Rapoartelor de Activitate, liderul/co-liderul au ultimul cuvant de spus.
- Doar membrii cu Rank 2+ pot fii testeri/coordonatori.
- Aveți obligația de a asculta de orice membru cu rank mai mare sau egal cu al vostru, deoarece fiecare părere/sfat contează.

*** Ședința se va anunța pe /gmotd și în topicul Anunțuri Importante. Sunteți obligați să vă țineti la curent cu aceasta !

Salarii Ballas:

A fost modificat modul in care sunt acordate salariile pentru factiuni.
Comanda /gwithdraw a fost dezactivata si au fost adaugate 3 noi comenzi pentru lideri: /givesalary, /givebonus si /clearsalaries.
La sfarsitul saptamanii, liderul va organiza o sedinta si va putea acorda salarii folosind /givesalary <id>.
Fiecare membru al factiunii va primi salariu in functie de level si numarul de payday-uri online (fara AFK) din saptamana respectiva. Se primeste $1.000 * level pentru fiecare payday online (fara AFK).
Liderul poate folosi si /givebonus <id> <suma bani> pentru a acorda diverse bonusuri.

Dupa ce a acordat salariile, liderul poate folosi /clearsalaries, iar toate salariile neacordate (pentru membrii ce nu au depus raportul, membrii inactivi etc) vor fi depuse in seiful factiunii. Se adauga $10.000 pentru fiecare payday (fara afk) primit de un membru al factiunii ce nu si-a primit salariul prin /givesalary.

La war cine va lua worst score va trebui să plătească amendă, depinde de worst-ul obținut și momentul când a luat worst:
Dacă a luat worst când am pierdut un turf, va trebui să plătească amenda.
Dacă a luat worst când am luat fail pe un turf, va trebui să plătească amenda.
Dacă a luat worst când am dat fail pe un turf, nu va trebui să plătească amenda.
Dacă a luat worst când am luat un turf, nu va trebui să plătească amenda.
Cine nu o să plătească amenda, o să primească Faction Warn.